Zakładanie działalności gospodarczej – krok po kroku

Każdy kto chce chce założyć firmę musi wiedzieć, że za nim w pełni będzie mógł działać na rynku musi przejść przez nie małą ilość formalności. Przedstawiamy jak krok po kroku założyć własną działalność gospodarczą, co i gdzie trzeba załatwić.

Jak założyć firmę krok po kroku:

I KROK –  Zgłoszenie do centralnej ewidencji i działalności gospodarczej

Zgłoszenia do CEIDG dokonuje się we właściwym dla twojego miejsca zamieszkania urzędzie miasta lub gminy poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Dane jakie musisz podać w formularzu to: imię i nazwisko, nazwę firmy, PESEL, adres zamieszkania, przedmiot działalności zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności, oraz datę rozpoczęcia działalności. Wpis do CEIDG jest płatny.

II KROKREGON

By uzyskać nr REGON musisz wypełnić druk  RG-1 i wraz z zaświadczeniem o wpisie do CEIDG składasz go do Głównego Urzędu Statystycznego. Składając osobiście wniosek w GUS, REGON otrzymasz praktycznie od ręki, natomiast jeżeli zrobisz to poprzez urząd miasta lub gminy to będziesz musiał czekać na niego ok 1 miesiąca.

III KROKUrząd Skarbowy, NIP

Kolejny krok to rejestracja w urzędzie skarbowym, tutaj musisz wiedzieć jaką formę podatku wybrać do rozliczeń.  Czy to będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa, pełna księgowość, czy też księga przychodów i rozchodów oraz czy zostaniemy płatnikiem podatku VAT. Jeżeli już jesteś w urzędzie skarbowym to złóż również wniosek o NIP dla twojej firmy.

IV KROKRachunek bankowy

Obowiązkiem każdego właściciela działalności gospodarczej jest posiadanie rachunku bankowego innego niż ten prywatny który posiadasz. Idąc do banku założyć konto firmowe, nie zapomnij o potrzebnych do tego celu dokumentach, czyli wszystkich zaświadczeniach które uzyskałeś w poprzednich etapach zakładania firmy, a mianowicie  zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej, numerze REGON oraz NIP.

V KROKZakład Ubezpieczeń Społecznych

Ostatnim etapem zakładania firmy jest udanie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż 7 dni od złożenia wniosku o REGON. W ZUS dokonujesz zgłoszenia wypełniając wniosek  ZUS ZUA.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

+ Dodaj stronę

Partnerzy

  • Baseny

    Baseny i chemia basenowa sklep internetowy.

  • SEM strategie

    Zobacz naszą ofertę na pozycjonowanie.

  • Fotojoker

    Wywoływanie zdjęć online Fotojoker.

Najnowsze komentarze

Copyright link7.pl